05 czerwca 2012

W środę nad ranem tranzyt Wenus

EDIT:
Kompletnie nic niebyło u nas widać. Jest tak pochmurno, że niebyło szans aby zobaczyć ten tranzyt:(
A oto jak to wygladało:
Już jutro z samego rana będziemy mieli jedyną w swoim rodzaju okazję, aby zobaczyć tranzyt Wenus na tarczy słońca!
Cóż to takiego jest? Najprościej rzecz ujmując to przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Warto się poświęcić i wstać wcześniej bo następne takie zjawisko widoczne w Europie będzie dopiero w 2125roku. W Zamościu jutrzejszy wschód Słońca o godzinie 4:16.

Poprzedni tranzyt Wenus miał miejsce w 2004 roku i zwykle występują one parami. Drugie z serii zjawisk nastąpi jutro. Oczywiście widzialność będzie zależała od miejsca, w którym przebywamy. Wenus będzie widoczna na tle tarczy słonecznej już we wtorek wieczorem na obszarze półkuli zachodniej a we środę rano powinno dać się to zobaczyć również na półkuli wschodniej, czyli na przykład w Polsce.
Podobnie jak w wypadku zaćmień, możemy w przebiegu zjawiska wyróżnić fazę częściową, gdy tarcza Wenus przecina brzeg tarczy słonecznej i całkowitą, gdy cała planeta jest widoczna na tle Słońca. Momenty rozpoczęcia i zakończenia faz przejścia nazywamy kontaktami. I tak:
  • pierwszy kontakt jest to moment rozpoczęcia zjawiska, gdy tarcza Wenus dotyka brzegu tarczy Słońca,
  • drugi kontakt to moment rozpoczęcia fazy całkowitej, gdy tarcze stykają się wewnętrznie,
  • trzeci kontakt to moment zakończenia fazy całkowitej,
  • czwarty kontakt jest to moment zakończenia zjawiska, gdy tarcze przestają się stykać.

Ja do obserwacji zjawisk astronomicznych z udziałem Słońca używam płytki spawalniczej.  Pamiętajcie aby nie patrzeć na słońce bez odpowiedniej ochrony bo można oślepnąć!  Nigdy nie obserwujcie bezpośrednio słońca przez teleskop, lornetkę lub inny instrument optyczny, nawet jeśli są one wyposażone w filtr, płyty DVD czy CD to też zły pomysł.

Linki:
http://www.vt2012.astronomia.pl/index.html
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/tranzyt-wenus-juz-jutro-nastepna-taka-okazja-za-105-lat
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przejście_Wenus_na_tle_tarczy_Słońca
http://calendar.zoznam.sk/sunset-pl.php?zenith=90.8333&timezone=&city=753866&formsubmitted=1&firsttime=no&submittype=automat

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz