04 lipca 2011

PEGI - system oceny gier czyli jak wybrać grę dla dziecka


Dziś o grach z trochę innej strony, czyli ze strony pudełka:) Na tylnej stronie opakowania z grą znajdują się oznaczenia które mają pomóc w wyborze gier dla dzieci. I o tych oznaczeniach będzie mowa. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że większość i tak ma te oznaczenia daleko w poważaniu, ale jednak po coś one są i czasem warto o nich wiedzieć i zastanowić się nad ich sensownością.

Znaczki te znane są pod nazwą Klasyfikacja PEGI (Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier; Pan-European Game Information). PEGI zostało uruchomione w 2003 roku aby wspomóc rodziców w świadomym wyborze gier dla dzieci. System wspierają najwięksi producenci konsol, w tym Sony, Microsoft i Nintendo, a także wydawcy i twórcy gier interaktywnych w całej Europie. System ratingu wiekowego (klasyfikacji wiekowej) opracowała Europejska Federacja Oprogramowania Interaktywnego (Interactive Software Federation of Europe, ISFE).

Rating PEGI uwzględnia stosowność gry, a nie poziom jej trudności.

  Gra dla wszystkich grup wiekowych.  Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (w stylu Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko.
 Gry podobne do tych z "3", ale zawierające dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców. Dopuszczalne są sceny obejmujące częściową nagość, ale nigdy w kontekście seksualnym.

 Gry wideo pokazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

 Przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. W grze występują brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.

 Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

Opisy zamieszczone z tyłu opakowania podają najważniejsze przyczyny przeznaczenia gry dla danej grupy wiekowej. Jest osiem takich opisów: przemoc, wulgaryzmy, lęk, narkotyki, seks, dyskryminacja, hazard i gra w Internecie z innymi ludźmi.

 WULGARNY JĘZYK
W grze jest używany wulgarny język


DYSKRYMINACJA
Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać.

NARKOTYKI
W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków.

STRACH
Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

HAZARD
Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą.

SEKS
W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.
PRZEMOC
Gra zawiera elementy przemocy.

ONLINE
Można grać przez sieć.

Oprócz tych wszystkich zwykłych oznaczeń, PEGI stworzyło także system PEGI OK. Stosowany jest w małych gierkach internetowych. Gry z tym znaczkiem są przystosowane do każdego wieku i nie zawierają wymienionych treści: przemoc, czynności seksualne lub aluzje o charakterze seksualnym, nagość, wulgaryzmy, hazard, popularyzacja lub zażywanie narkotyków, popularyzacja alkoholu lub tytoniu, przerażające sceny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz